Kalıtım (Genetik)

Kalıtım #1 – Kalıtım ile İlgili Kavramlar

Bu videoda 10. sınıf konusu olan Kalıtım parça parça anlatılmıştır. Kalıtım konusunun ilk videosudur. Kalıtım konusunun tüm videolarını oynatma listesi şeklinde art arda izleyebilirsiniz.

Kalıtım #2 – Mendel Çalışmaları ve Monohibrit Çaprazlama 

Bu videoda Mendel Çalışmaları ve Monohibrit Çaprazlama konusu anlatılmıştır. Mendel’in çalışmalarında bezelye kullanmasının sebeplerini de video da görebilirsiniz. Monohibrit çaprazlama soru üzerinde anlatılmıştır.

Kalıtım #3 Dihibrit Çaprazlama

Bu videoda 10. sınıf konusu olan dihibrit çaprazlama anlatılmıştır. Punnet karesi gösterilmiştir. Ayrıca çaprazlama sonucunda oluşacak yavrunun oluşma olasılığının nasıl bulunacağı da anlatılmıştır.

Kalıtım #4 Gamet Bulma ve Mendel İlkeleri

Bu videoda Kalıtım’ın 4. videosu olan Gamet Bulma ve Mendel ilkeleri anlatılmıştır. Ayrıca gametlerin oluşma olasılığı ve dallandırma yöntemi anlatılmıştır.

Kalıtım #5 Eş Baskınlık – Eksik Baskınlık – Kontrol Çaprazlaması 

Bu videoda 10. Sınıf konusu olan Kalıtım’ın Kendileştirme, Kontrol Çaprazlaması, Eş Baskınlık ve Eksik Baskınlık konuları anlatılmıştır. Konular sorular üzerinde örneklendirilmiştir. Çok Allellilik ve Kan grupları konusu 6. videodadır.

Kalıtım #6 Çok Allellilik – Kan Grupları

Bu videoda kalıtım konusuna devam ediyoruz. Kalıtımın 6. videosunda Çok Allellilik ve Kan Grupları (AB0 ve Rh Sistemi) anlatılmıştır. Konu anlatımı sırasında örnek sorular çözülmüştür. Ayrıca kan uyuşmazlığından da bahsedilmiştir.

Kalıtım #7 Pleiotropizm – Canlılarda Eşeyin Belirlenmesi

Bu videoda Pleiotropizm, Orak Hücreli Anemi Hastalığı ve Canlılarda Eşeyin Belirlenmesi Konuları anlatılmıştır.

Kalıtım #8 Eşeye Bağlı Kalıtım – (Renk Körlüğü ve Hemofili)

Bu videoda Eşeye Bağlı Kalıtım anlatılmıştır. Gonozomlar üzerinde bulunan karakterler anlatılmıştır. Tam renk körlüğü, kırmızı yeşil renk körlüğü, hemofili ve kas distrofisi hastalıklarından bahsedilmiştir. Ayrıca Y kromozomu üzerinde aktarılan hastalıklardan da bahsedilmiştir. Bu konuyla ilgili soru çözüm videosunu site üzerindeki soru çözümleri alanından izleyebilirsiniz.

Kalıtım #9 Kromozomlarda Ayrılmama Sonucu Oluşan Sendromlar 

Bu videoda ” Kromozomlarda Ayrılmama Sonucu Oluşan Sendromlar ” konusu anlatılmıştır. Ayrıca bu durum sonucunda oluşan sendromlardan bahsedilmiştir.

Kalıtım #10 Mutasyon – Genetik Varyasyon – Adaptasyon 

Bu videoda genetik varyasyon, mutasyon, kromozom yapısında meydana gelen değişiklikler, adaptasyon, doğal seçilim, genetik sürüklenme ve rekombinasyon konusu anlatılmıştır.

Kalıtım #11 Modern Genetik Uygulamalar (Genetik Mühendisliği)

Bu videoda Modern Genetik Uygulamalar’ın Genetik Mühendisliği konusu anlatılmıştır. DNA parmak izi ve kök hücre teknolojisinden bahsedilmiştir.

Kalıtım #12 (SON) Modern Genetik Uygulamalar – Biyoteknoloji

Bu videoda Modern Genetik Uygulamalar’ın Biyoteknoloji konusu anlatılmıştır. Gen ve Hayvan Klonlanması anlatılmıştır. Kalıtım’ın son videosudur. Kalıtım konusu tamamen bitmiştir. Kalıtım Soru Çözüm videolarına site üzerinden ulaşabilir, izleyebilir ve varsa sorularınızı sosyal medya hesapları üzerinden sorabilirsiniz.

Top
Facebook