Endokrin Sistem

Endokrin Sistem #1 Hipofiz Bezi Ön Lob Hormonları 

Bu videoda hormon nedir ve özellikleri nelerdir sorularının cevaplarını bulacaksınız. Endokrin, Ekzokrin ve Karma Bez kavramları anlatılmıştır. Vücudumuzdaki endokrin bezlerin neler olduğu anlatılmıştır. Hipofiz bezinin ise ön lobundan salgılanan hormonların görevleri anlatılmıştır. Arka Lob, Ara Lob ve diğer endokrin bezler bir sonraki Endokrin Sistem videosunda olacaktır.

Endokrin Sistem #2 Hipofiz Ara Arka Lob Hormonları – Tiroid Bezi

Bu videoda hipofiz bezinin ara ve arka lob hormonları ile tiroid bezi hormonları anlatılmıştır. Bir sonraki videoda konu kaldığı yerden devam edecektir.

Endokrin Sistem #3 Paratiroid Bezi – Adrenal Bez Korteks Bölgesi

Bu videoda Endokrin Sistem konusunun Paratiroit Bezi Hormonları ve Böbrek Üstü Bezi (Adrenal Bez) Korteks (kabuk) Bölgesi Hormonlarının anlatımı yapılmıştır. Endokrin Sistem konusu 4. video ile devam edecektir.

Endokrin Sistem #4 Adrenal Bez – Pankreas

Bu videoda adrenal bezin medulla hormonlarıyla pankreas hormonları anlatılmıştır. Ayrıca şeker hastalığı ve şeker hastalığı çeşitlerinden bahsedilmiştir. Bir sonraki video endokrin sistemin son videosu olacaktır.

Endokrin Sistem #5 (SON) Eşeysel Bezler – Epifiz -Timüs

Bu videoda Endokrin Sistem’in eşeysel bezler, epifiz bezi ve timüs bezi anlatılmıştır. Endokrin Sistem burada bitmiştir.

Top
Facebook